Sports Draws

Time and a Place for ALL in Sport

Game Schedule (Week beginning 2 August)
Monday Badminton (@Thames) 5.30-7.00pm
Tuesday Hockey (@Ngatea) 6.30pm Mixed
Wednesday Netball (@Ngatea) 5.30pm Combined
5.30pm Senior A
Thursday
Friday Basketball (@HPC) 4.10pm Jun Girls
5.15pm Jun Boys
6.15pm Sen Girls
7.30pm Sen Boys
Times are approx
Saturday Rugby 10am U15 @ Thames
Football 11.45am Jun Girls (@THS)
10.30am Sen Girls (@THS)
9.15am Jun Boys (@THS)
11.00am Sen Boys (@Rhodes Park)

See Thames High School Events and Celebrations Facebook for results and details about games

Game Schedule (Week beginning 10 August)
Monday Badminton (@Thames) 5.30-7.00pm
Tuesday Hockey (@Ngatea) 6.30pm Mixed
Wednesday Netball (@Ngatea)  THS 10A
Combined
 Senior A
Thursday
Friday Basketball (@Mercury Bay Area School) 4.10pm Jun Girls
5.15pm Jun Boys
6.15pm Sen Girls
7.30pm Sen Boys
Times are approx
Saturday Rugby 10am U15 @ Hauraki Plains College
Football 10.00am Jun Girls (@Morrinsville)
10.30am Sen Girls (@Te Aroha)
10.00am Jun Boys (@Hillcrest)
9.00am Sen Boys (@HPC)

See Thames High School Events and Celebrations Facebook for results and details about games

Training Details

Athletics

Badminton

Basketball

Football

Golf

Gymsports

Hockey

Lawn Bowls

Netball

Rugby

Squash

Swimming

Tennis

Volleyball

 

Athletics Teacher In Charge: Mrs Jen Fletcher
  Coach: Jen Fletcher will be running these sessions. Will bring specialist coaches in as required.
  When: Term 1 focus is on getting students ready for the Thames Valley  and WBOP Athletics Champs but also good for speed and conditioning for winter sports.
Term 4 focus is on selected students training for NZSS Athletics held in December. Fundraising for this event is also held during term 4.

TOP

  Badminton Teacher In Charge: Mrs Justine Baverstock
  Coach:
  When: Monday Evenings (Term 3) 5.30-7.00pm THS Gym

Thursday Lunchtime – Our awesome International Student, Kanon, runs lunchtime badminton in the Jack McLean Gym

Opportunities to participate in the Thames Valley one day competition will be notified in the school notices.

TOP

  Basketball Teacher In Charge: Ms Liz Muirhead
  Senior Boys Coach: Luke Hale will be running these sessions.
  When:
  Senior Girls Coach: Tania Lyon will be running these sessions.
Anne Reid is the team manager.
  When:
  Junior Boys Coach: Luke Hale will be running these sessions.
Justine Baverstock is the team manager.
  When:
  Junior Girls Coach: Larissa Davy will be running these sessions.
Jewel Subritzky is the team manager.
  When:

TOP

  Cricket Teacher In Charge: Mr Kieran Taylor
  Coach: Kieran Taylor, Brendan Baverstock will be running these sessions. Debbie Driver is the team manager of Girls Cricket.
  When: Term 1 Girls Cricket games are playing on Tuesday 4pm

TOP

  Football Teacher In Charge: Ms Elaine Tukuitoga
  Senior Boys Coach: Torez Karauria, Dave Curnow will be running these sessions.
Elaine Tukuitoga/ Kiryn Curnow are the managers
  Senior Girls Coach: Andy McInnes will be running these sessions.
Justine Baverstock is the manager.
Fees:
  Junior Boys Coach: James Harvey will be running these sessions.
Kara Harvey is the manager
Fees:
  Junior Girls Coach: Rechelle Rendall will be running these sessions.
Amanda Greenwood is the manager.
Fees:

TOP

  Golf Teacher In Charge:
  Coach: Fees:
  When: Opportunities to participate in the Thames Valley competition will be notified in the school notices.

TOP

  Gymsports Teacher In Charge:
  Coach: Fees:
  When: Please contact the Thames Gymsports Club for further information. https://thamesgymsports.co.nz/

TOP

  Hockey Teacher In Charge: Mrs Natalie O’Neil
  Mixed Coach: Carl Healy will be the Caoch.

Megan Russek  is the manager of the Girls hockey team. Contact details: 021 02690992

  When:
Mixed Hockey: Practice time and place: Mondays 3.45-5.00pm at St Francis School
Games are played in Ngatea Hockey Grounds in Term 2 and 3. Day and time to be confirmed (usually on Tuesday )

TOP

  Lawn Bowls Teacher In Charge:
  Coach:
  When: Opportunities to participate in the Thames Valley one day competition will be notified in the school notices.

TOP

  Netball Teacher In Charge: Ms Yana Silva
Ms Donna Sawyer
  Senior A Coach: Yvette Wharerau & Robyn Brook will be running these sessions.
  10A Coach: Hayley Fenton & Megan Boersen will be running these sessions.
  Combined Coach: Hayley Fenton & Megan Boersen will be running these sessions.

TOP

  Rugby Teacher In Charge: Mr David Harrison
  U15 Coach: David Harrison and Kieran Taylor will be running coaching sessions along with Jon Liddell as the Saturday Coach.

TOP

  Squash Teacher In Charge:
  Coach: Contact Rob Johnston, Thames Squash Club
  When: Contact the Thames Squash Club for further information. https://www.facebook.com/thamessquash/

TOP

Swimming Teacher In Charge: Mrs Carolyn Green
  Coach: Contact the Thames Swim Club at Thames Centennial Pools
  When: Opportunities to participate in the Thames Valley and Waikato one day competition will be notified in the school notices.

New Zealand Secondary Schools is held in Hamilton in 2020, swimmers need to meet qualifying times through club events.

TOP

  Tennis Teacher In Charge: Mrs Justine Baverstock
  Coach: Fees:
  When:

TOP

  Volleyball Teacher In Charge: Mrs Natalie O’Neil
  Coach: James Elder and Natalie O’Neil will be running these sessions. Fees:
  When: Term 3 Monday 7.30am skill development, Tuesday Lunchtime have a go, Thursday 3.30pm A bit more serious
Term 3/4 focus is on Thames Valley Volleyball Tournament

TOP